Jak tłumaczenia SEO pomagają w marketingu - agencja Langbay
Langbay - tłumaczenia polsko-angielskie, które rozwiną Twój biznes
Wyceń tłumaczenie
Marketing i SEO

Jak tłumaczenia SEO pomagają w marketingu? 

Tłumaczenia SEO stanowią istotny element strategii rozwoju międzynarodowego dla wielu firm. Jednak sam proces tłumaczenia nie gwarantuje osiągnięcia wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania. Właśnie tutaj do gry wchodzi SEO, które skupia się na optymalizowaniu treści pod kątem algorytmów wyszukiwarek. Wówczas stają się one bardziej widoczne i atrakcyjne dla użytkowników internetu na rynkach zagranicznych. Czy każdy tłumacz zna zasady SEO? Czy dla marketingu istotne są tłumaczenia z uwzględnieniem SEO?
Maja Walczak
Maja Walczak
16 listopada 2023
Langbay - tłumaczenia polsko-angielskie, które rozwiną Twój biznes - Jak tłumaczenia SEO pomagają w marketingu? 

Spis treści

Czym są tłumaczenia SEO? Optymalizacja i lokalizacja słów kluczowych Na co usługi tłumaczeń SEO pozwalają przedsiębiorcom? Co wpływa na pozycję w Google?  Jak tłumaczyć słowa kluczowe podczas tłumaczenia strony internetowej? Zlecanie tłumaczenia SEO. Jak zrobić to dobrze?

Czym są tłumaczenia SEO i optymalizacja pod słowa kluczowe?

Czym są tłumaczenia SEO?

Proces tłumaczenia SEO nie polega tylko na dosłownym przekładzie słów z jednego języka na drugi. Istotne jest uwzględnienie specyfiki danego języka i kultury docelowej, a także zrozumienie preferencji i nawyków użytkowników internetu na danym rynku. Tłumaczenie SEO musi natomiast uwzględniać takie elementy jak: słowa kluczowemetatagi, nagłówkitreść strony, a także linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Optymalizacja i lokalizacja słów kluczowych

Słowa kluczowe to główny aktor na scenie tłumaczeń SEO. Zadaniem tłumacza jest zbadanie, które są najistotniejsze dla danej branży za pomocą odpowiednich programów typu Semrush lub Ubersuggest. Konieczne jest także umieszczenie ich w treściach w sposób naturalny i zgodny z kontekstem. 

Trzeba pamiętać również o lokalizacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę teksty SEO po angielsku, trzeba pamiętać o tym, że powinny być dostosowane do lokalnej kultury. Może to obejmować stosowanie konkretnej terminologii, jednostek miar, formatów dat, a także uwzględnienie lokalnych zwyczajów i preferencji.

W przypadku tłumaczeń SEO należy również pamiętać o unikalności treści. Tekst musi być oryginalny, wtedy znikną problemy związane z indeksowaniem strony przez wyszukiwarki internetowe. Powielanie treści może prowadzić do obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania, dlatego tłumacze powinni tworzyć treści, które są wartościowe dla użytkowników.

Na co usługi tłumaczeń SEO pozwalają przedsiębiorcom?

  • Zwiększona widoczność w wynikach wyszukiwania - optymalizacja tłumaczonych treści pod kątem algorytmów wyszukiwarek wpływa na wyższe pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. To z kolei przekłada się na większą widoczność i szanse na przyciągnięcie większej liczby użytkowników do Twojej strony internetowej czy sklepu internetowego.
  • Dotarcie do nowych rynków i klientów - profesjonalne tłumaczenia stron internetowych dostosowane pod kątem SEO umożliwiają przedsiębiorstwom dotarcie do nowych odbiorców w kraju docelowym. Wówczas firmy skutecznie komunikują się z lokalnymi odbiorcami i przyciągają ich uwagę.
  • Zwiększona sprzedaż - poprawa widoczności i dostępności wielojęzycznych treści na Twojej stronie pozytywnie wpływa na konwersję i sprzedaż. Kiedy klienci mają dostęp do przetłumaczonych treści, dostosowanych do ich preferencji, są bardziej skłonni do zakupu produktu lub skorzystania z usługi.
  • Budowanie wizerunku marki - skuteczne tłumaczenia SEO pomagają w kreowaniu pozytywnego wizerunku na arenie międzynarodowej. Dostarczanie spójnych i profesjonalnych treści w różnych językach świadczy o zaangażowaniu w obszar globalny i buduje zaufanie wśród klientów zagranicznych.
  • Lepsza komunikacja i dostępność informacji - tłumaczenia SEO przyczyniają się do efektywnego przekazywania przesłania firmy na rynku docelowym. Marka przełamuje potencjalne bariery językowe i udostępnia użytkownikom dopasowane informacje o produktach i usługach. 

Co wpływa na pozycję w Google? 

Pierwsze miejsce w wyszukiwarce Google… każdy chciałby tam być, jednak nie każdy wie, jakich magicznych sztuczek użyć, aby się tam znaleźć.

Bez względu na to, czy na stronie znajdują się teksty SEO po angielsku czy też w języku polskim, muszą być one zgodne z nowymi strategiami optymalizacji, aby potencjalni klienci mogli Cię znaleźć. Przyjrzyjmy się, jakie wytyczne należy spełnić, aby poprawić widoczność treści w wyszukiwarce.

Wysoka jakość contentu 

Google kładzie duży nacisk na dostarczanie użytkownikom wartościowych treści. Im bardziej content np. na blogu firmowym jest związany z zapytaniem użytkowników i odpowiada na ich pytania, tym większe są szanse na lepszą pozycję.

Odpowiednie rozmieszczenie fraz kluczowych

Używanie odpowiednich słów kluczowych w treści, nagłówkach, tagach i meta opisach może pomóc Google w zrozumieniu tematu strony. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadużywanie (tzw. keyword stuffing) może mieć negatywny wpływ na pozycję. Ważne jest, aby przetłumaczyć słowa kluczowe pod kątem SEO. To nie jest często tłumaczenie 1:1.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Linki z innych stron internetowych prowadzące do Twojej witryny są istotne dla Google. Jeśli pochodzą z zaufanych źródeł, mogą pomóc w budowaniu autorytetu i zwiększeniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Należy także pamiętać o linkowaniu wewnętrznym, ponieważ ułatwia robotom wyszukiwarek przeszukiwanie i indeksowanie stron na Twojej witrynie

Szybkość wczytywania strony

Google preferuje strony, które szybko się wczytują. Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej, redukcja rozmiaru obrazów i poprawa wydajności mogą pomóc w poprawie pozycji pod kątem wyszukiwania.

Responsywna strona

Przeważająca liczba użytkowników korzysta z internetu przez smartfon. Strony, które dobrze wyglądają i działają na urządzeniach mobilnych, mogą uzyskać wyższą pozycję w wynikach Google.

Doświadczenia użytkowników

Google bierze pod uwagę czynniki związane z doświadczeniem użytkownika na stronie. Należą do nich m.in. niski wskaźnik odrzuceń, długość sesji, łatwość nawigacji i ogólna satysfakcja użytkowników.

Bezpieczeństwo witryny

Istotnym elementem w optymalizacji jest także bezpieczeństwo witryny. Obowiązkowo trzeba posiadać certyfikat SSL i zapewnienić bezpieczne połączenie HTTPS.

Jak tłumaczyć słowa kluczowe podczas tłumaczenia strony internetowej?

Biorąc pod uwagę teksty SEO po angielsku lub w innych językach, trzeba pamiętać, że muszą być one zgodne z wymogami lokalnego rynku. Co należy wykonać w procesie tłumaczenia na angielski?

  1. Badanie słów kluczowych - przed przystąpieniem do tłumaczenia, trzeba sprawdzić frazy kluczowe w języku docelowym. Przydatne są takie narzędzia jak: Google Keyword Planner, Google Trends czy SEMrush. Pozwolą one zidentyfikować najczęściej wyszukiwane pojęcia i słowa.
  2. Uwzględnienie popularnych zwrotów - tłumaczenie powinno być dostosowane do lokalnych zwrotów używanych w języku docelowym. Upewnij się, że przekład odzwierciedla realny sposób, w jaki potencjalni odbiorcy mogą wpisać zapytania w wyszukiwarce. Pamiętaj o języku potocznym i dialektach.
  3. Zachowanie spójności - jeśli istnieją już ustalone słowa kluczowe w głównym języku firmy, warto zachować spójność i używać tych samych lub podobnych terminów w tłumaczeniu. To ważne dla rozpoznawalności marki na różnych rynkach.
  4. Unikanie dosłownego przekładu - należy unikać dosłownego tłumaczenia słów kluczowych, aby nie utracić ich znaczenia. Przekład powinien oddawać ich sens i intencję oraz być dostosowany do języka docelowego. Odpowiedni dobór słów kluczowych jest kluczowy przed wykonaniem tłumaczenia Twojej strony internetowej.

Zlecanie tłumaczenia SEO. Jak zrobić to dobrze?

Tłumaczone treści będą skuteczne i przyniosą oczekiwane rezultaty, jeśli zostaną wykonane z odpowiednią starannością i uwzględnieniem pewnych czynników. Oto kilka przydatnych wskazówek, które będą pomocne podczas współpracy i poprawy tłumaczeń marketingowych.

Wybierz doświadczonego tłumacza SEO

Tłumacz SEO lub biuro tłumaczeń świadczące usługi SEO powinni dobrze znać język obcy, podstawy optymalizacji treści pod wyszukiwarki internetowe oraz grupę docelową, do której skierowany jest produkt lub usługa. Warto przeczytać opinie, poprosić o referencje i sprawdzić portfolio, aby upewnić się, że wybierasz profesjonalistę z odpowiednimi umiejętnościami.

Udziel jasnych wskazówek

Należy udzielić tłumaczowi jasnych i dokładnych wskazówek. Podziel się informacjami na temat oczekiwań, słów kluczowych, specyfiki branży, preferencji dotyczących stylu i tonu. Im bardziej precyzyjne instrukcje otrzyma tłumacz, tym większe są szanse na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów w kontekście tłumaczenia Twojej witryny, opisów produktów czy innej zawartości strony. 

Zapewnij dostęp do materiałów referencyjnych

Tłumacz potrzebuje dostępu do materiałów referencyjnych, takich jak oryginalne treści, słowa kluczowe, istniejące tłumaczenia lub inne materiały. Są użyteczne w zrozumieniu kontekstu i tonu. To pomoże stworzyć spójne treści dostosowane do najnowszych wymagań SEO.

Komunikuj się i współpracuj

Istotna jest także otwartość na komunikację z tłumaczem i angażowanie się w proces tłumaczenia. Odpowiadaj na pytania, udzielając dodatkowych wyjaśnień i zwracając uwagę na feedback od tłumacza. Współpraca i wzajemne zrozumienie są kluczowe, aby tworzone treści niosły użytkownikom wysoką wartość.

Zleć przegląd przez specjalistę SEO

Można również poprosić specjalistę SEO o przegląd tłumaczeń. Oceni, czy tłumaczenia są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych i czy spełniają wymagania lokalnego rynku.

Monitoruj wyniki i dokonaj optymalizacji

Po zleceniu tłumaczenia SEO warto monitorować wyniki, takie jak pozycje w wynikach wyszukiwania, ruch na stronie i konwersje. Analiza danych jest pomocna w trakcie optymalizacji witryny pod kątem najnowszych strategii SEO.

Tłumaczenia polsko-angielskie z uwzględnieniem zasad SEO to skomplikowany proces. Chętnie zajmiemy się tym za Ciebie. Od ponad 10 lat prowadzimy agencję tłumaczeń Langbay i pomagamy klientom zaistnieć na międzynarodowym rynku. Wypełnij formularz lub napisz na adres info@langbay.eu i porozmawiajmy o współpracy.

Spis treści

Czym są tłumaczenia SEO? Optymalizacja i lokalizacja słów kluczowych Na co usługi tłumaczeń SEO pozwalają przedsiębiorcom? Co wpływa na pozycję w Google?  Jak tłumaczyć słowa kluczowe podczas tłumaczenia strony internetowej? Zlecanie tłumaczenia SEO. Jak zrobić to dobrze?

Podsumowanie

Tłumaczenie SEO to nie jest zwykłe tłumaczenie. Jeśli chcesz, żeby potencjalni klienci zagranicą mogli odnaleźć Twoje treści w Internecie, to muszą być one przetłumaczone w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie nikt nie odnajdzie Twoich towarów lub usług, a Twoje wysiłki marketingowe pójdą na marne.

Tłumaczenia SEO to pierwszy krok ku sukcesowi za granicą

Jeśli chcesz być widoczny w sieci na rynku zagranicznym i nie chcesz tracić pieniędzy na zwykłe tłumaczenia, zdecyduj się na tłumaczenia SEO. Sprawdź ofertę poniżej i skontaktuj się z nami. Pomożemy Twoim klientom do Ciebie dotrzeć.

Tłumaczenia SEO to pierwszy krok ku sukcesowi za granicą

Blog

Baza wiedzy

Szukasz porad dotyczących wejścia na globalny rynek? Chcesz być na bieżąco z trendami w marketingu i tłumaczeniach? Poczytaj o korzyściach, jakie dają świetnie zaprojektowane usługi tłumaczeniowe dla biznesu.