Skuteczna komunikacja marketingowa za granicą – 5 sprawdzonych zasad
Zrozumienie grupy docelowej
Budowa strategii biznesowej zawsze rozpoczyna się od zbadania grupy docelowej. Nie inaczej jest w przypadku ekspansji zagranicznej, gdzie badanie profili klienta idealnego powinno być przeprowadzone ze szczególną uwagą. Nie należy powielać profilu klienta stosowanego w kraju, mimo że część jego potrzeb i oczekiwań może być podobna. Trzeba na niego spojrzeć nieco szerzej, opierając się o kontekst i otoczenie, w którym żyje on na co dzień.
Co prawda Europa jest pod wieloma względami dość jednorodna, ale nawet tutaj można wskazać obszary, które będą miały duży wpływ na potrzeby i oczekiwania klientów. Przykładem może być chociażby inne podejście do punktualności mieszkańców krajów Europy południowej i północnej czy zupełnie różne śniadania angielskie i kontynentalne.
Istotne znaczenie mają również zachowania, które w jednych krajach uznawane są za normę, a w innych będą traktowane jako jej przekroczenie. Takich różnic jest dużo więcej, a dobrze prowadzona komunikacja marketingowa powinna je uwzględniać, bo dzięki temu grupa docelowa lepiej zrozumie przekaz.
Lokalizacja językowa w komunikacji marketingowej
Opracowując plan komunikacji marketingowej na rynki zagraniczne trzeba pamiętać, że ww. kontekst ma ogromne znaczenie i trzeba go uwzględnić podczas tłumaczenia materiałów marketingowych. Błędem jest dosłowne tłumaczenie treści na stronie internetowej, w social mediach czy w innych materiałach sprzedażowych. Niektóre komunikaty marketingowe jasne w danym kraju będą zupełnie niezrozumiałe w innym.
Dobra strategia marketingowa powinna uwzględniać ten kontekst, na który składają się m.in. czynniki historyczne i kulturowe, a to nie uda się bez lokalizacji językowej. Dzięki niej komunikacja marketingowa za granicą będzie znacznie bardziej efektywna i pozwoli pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji, która nie zadała sobie trudu dopasowania przekazu marketingowego do kraju, w którym jest on prowadzony.
Kanały i narzędzia komunikacji marketingowej
Skuteczne strategie marketingowe za granicą muszą odpowiednio dopasować nie tylko przekaz, ale również sposób dotarcia do finalnych odbiorców. Przed rozpoczęciem działań warto zatem prześledzić zachowania przyszłych klientów i sprawdzić, jakie kanały i narzędzia sprawdzą się najlepiej.
W aktualnych warunkach dla większości marek kluczowa będzie działalność online czyli posiadanie strony internetowej w języku odbiorcy oraz obecność w mediach społecznościowych. Wybór medium powinien zależeć od jego popularności w danym kraju. W przypadku niektórych grup docelowych komunikacja marketingowa może odbywać się nadal w tradycyjnej formie, np. poprzez reklamy w prasie drukowanej, billboardy czy ulotki. Przed rozpoczęciem działań warto jednak przeanalizować zachowania osób, które mogą zostać klientami i dopiero na tej podstawie podejmować stosowne decyzje.
Obecność strony w wyszukiwarkach
Współczesny człowiek większość problemów zaczyna rozwiązywać od poszukiwania odpowiedzi w internecie. Sięga wówczas po jedną z wyszukiwarek internetowych i wyszukuje potrzebne informacje. W Polsce najpopularniejsza jest wyszukiwarka Google, podobnie jak w większości krajów Europy, ale w Rosji zdecydowanie prym wiedzie Yandex, a w Chinach Baidu.
Niezależnie jednak od tego, która wyszukiwarka jest najbardziej popularna w kraju, do której planujesz swoją ekspansję, to warto zadbać o wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania. Koniecznie trzeba zatem poznać zasady SEO (Search Engine Optimization), by odpowiednia wersja językowa strony internetowej znalazła się na wysokich pozycjach w najpopularniejszej wyszukiwarce w danym kraju.
Najważniejsze będą tutaj słowa kluczowe czyli tzw. keywords, jakie będą wpisywać w wyszukiwarkę potencjalni klienci. Podobnie jak w przypadku innych elementów komunikacji marketingowej nie należy bazować na doświadczeniu z rynku krajowego, gdyż obcokrajowcy mogą danego tematu poszukiwać w zupełnie inny sposób. Lepiej zatem wykonać analizę słów kluczowych dla danego języka i kraju, a dopiero później napisać treści na strony internetowe uwzględniając zasady SEO.
Analiza danych i nauka na błędach
Skuteczna komunikacja marketingowa wymaga ciągłego monitorowania i oceny wyników. Używaj narzędzi analitycznych, aby śledzić skuteczność swoich kampanii. Na podstawie uzyskanych wyników możesz udoskonalać swoje działania i dzięki temu znacząco zwiększysz efektywność swojej komunikacji marketingowej.
Podejmijmy współpracę
W Lang Bay od 2011 roku zajmuję się tłumaczeniami, które pomagają firmom podbić zagraniczne rynki. Dopasowuję komunikacje marki do wypracowanego tonu i głosu, ale także do kultury kraju, w którym chce działać.
Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o możliwości współpracy.
Blog
Baza wiedzy