Komunikacja marketingowa za granicą - 5 sprawdzonych zasad
Langbay - tłumaczenia polsko-angielskie, które rozwiną Twój biznes
Wyceń tłumaczenie
Marketing i SEO

Skuteczna komunikacja marketingowa za granicą – 5 sprawdzonych zasad

We współczesnym świecie możliwości rozwoju biznesu na arenie międzynarodowej są ogromne. Jednak do osiągnięcia sukcesu za granicą konieczna jest skuteczna komunikacja marketingowa. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, czy pracujesz w dużej korporacji, prowadzenie efektywnej komunikacji marketingowej jest warunkiem koniecznym do zdobycia zaufania klientów i zwiększenia sprzedaży. Oto sprawdzone zasady, które pomogą Ci odnieść sukces na międzynarodowym rynku.
Maja Walczak
Maja Walczak
16 listopada 2023
Langbay - tłumaczenia polsko-angielskie, które rozwiną Twój biznes - Skuteczna komunikacja marketingowa za granicą – 5 sprawdzonych zasad

Spis treści

Zrozumienie grupy docelowej Lokalizacja językowa w komunikacji marketingowej Kanały i narzędzia komunikacji marketingowej Obecność strony w wyszukiwarkach Analiza danych i nauka na błędach

Zrozumienie grupy docelowej

Budowa strategii biznesowej zawsze rozpoczyna się od zbadania grupy docelowej. Nie inaczej jest w przypadku ekspansji zagranicznej, gdzie badanie profili klienta idealnego powinno być przeprowadzone ze szczególną uwagą. Nie należy powielać profilu klienta stosowanego w kraju, mimo że część jego potrzeb i oczekiwań może być podobna. Trzeba na niego spojrzeć nieco szerzej, opierając się o kontekst i otoczenie, w którym żyje on na co dzień.

Co prawda Europa jest pod wieloma względami dość jednorodna, ale nawet tutaj można wskazać obszary, które będą miały duży wpływ na potrzeby i oczekiwania klientów. Przykładem może być chociażby inne podejście do punktualności mieszkańców krajów Europy południowej i północnej czy zupełnie różne śniadania angielskie i kontynentalne.

Istotne znaczenie mają również zachowania, które w jednych krajach uznawane są za normę, a w innych będą traktowane jako jej przekroczenie. Takich różnic jest dużo więcej, a dobrze prowadzona komunikacja marketingowa powinna je uwzględniać, bo dzięki temu grupa docelowa lepiej zrozumie przekaz.

Lokalizacja językowa w komunikacji marketingowej

Opracowując plan komunikacji marketingowej na rynki zagraniczne trzeba pamiętać, że ww. kontekst ma ogromne znaczenie i trzeba go uwzględnić podczas tłumaczenia materiałów marketingowych. Błędem jest dosłowne tłumaczenie treści na stronie internetowej, w social mediach czy w innych materiałach sprzedażowych. Niektóre komunikaty marketingowe jasne w danym kraju będą zupełnie niezrozumiałe w innym.

Dobra strategia marketingowa powinna uwzględniać ten kontekst, na który składają się m.in. czynniki historyczne i kulturowe, a to nie uda się bez lokalizacji językowej. Dzięki niej komunikacja marketingowa za granicą będzie znacznie bardziej efektywna i pozwoli pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji, która nie zadała sobie trudu dopasowania przekazu marketingowego do kraju, w którym jest on prowadzony.

Kanały i narzędzia komunikacji marketingowej

Skuteczne strategie marketingowe za granicą muszą odpowiednio dopasować nie tylko przekaz, ale również sposób dotarcia do finalnych odbiorców. Przed rozpoczęciem działań warto zatem prześledzić zachowania przyszłych klientów i sprawdzić, jakie kanały i narzędzia sprawdzą się najlepiej.

W aktualnych warunkach dla większości marek kluczowa będzie działalność online czyli posiadanie strony internetowej w języku odbiorcy oraz obecność w mediach społecznościowych. Wybór medium powinien zależeć od jego popularności w danym kraju. W przypadku niektórych grup docelowych komunikacja marketingowa może odbywać się nadal w tradycyjnej formie, np. poprzez reklamy w prasie drukowanej, billboardy czy ulotki. Przed rozpoczęciem działań warto jednak przeanalizować zachowania osób, które mogą zostać klientami i dopiero na tej podstawie podejmować stosowne decyzje.

Obecność strony w wyszukiwarkach

Współczesny człowiek większość problemów zaczyna rozwiązywać od poszukiwania odpowiedzi w internecie. Sięga wówczas po jedną z wyszukiwarek internetowych i wyszukuje potrzebne informacje. W Polsce najpopularniejsza jest wyszukiwarka Google, podobnie jak w większości krajów Europy, ale w Rosji zdecydowanie prym wiedzie Yandex, a w Chinach Baidu.

Niezależnie jednak od tego, która wyszukiwarka jest najbardziej popularna w kraju, do której planujesz swoją ekspansję, to warto zadbać o wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania. Koniecznie trzeba zatem poznać zasady SEO (Search Engine Optimization), by odpowiednia wersja językowa strony internetowej znalazła się na wysokich pozycjach w najpopularniejszej wyszukiwarce w danym kraju.

Najważniejsze będą tutaj słowa kluczowe czyli tzw. keywords, jakie będą wpisywać w wyszukiwarkę potencjalni klienci. Podobnie jak w przypadku innych elementów komunikacji marketingowej nie należy bazować na doświadczeniu z rynku krajowego, gdyż obcokrajowcy mogą danego tematu poszukiwać w zupełnie inny sposób. Lepiej zatem wykonać analizę słów kluczowych dla danego języka i kraju, a dopiero później napisać treści na strony internetowe uwzględniając zasady SEO.

Analiza danych i nauka na błędach

Skuteczna komunikacja marketingowa wymaga ciągłego monitorowania i oceny wyników. Używaj narzędzi analitycznych, aby śledzić skuteczność swoich kampanii. Na podstawie uzyskanych wyników możesz udoskonalać swoje działania i dzięki temu znacząco zwiększysz efektywność swojej komunikacji marketingowej.

Spis treści

Zrozumienie grupy docelowej Lokalizacja językowa w komunikacji marketingowej Kanały i narzędzia komunikacji marketingowej Obecność strony w wyszukiwarkach Analiza danych i nauka na błędach

Podejmijmy współpracę

W Lang Bay od 2011 roku zajmuję się tłumaczeniami, które pomagają firmom podbić zagraniczne rynki. Dopasowuję komunikacje marki do wypracowanego tonu i głosu, ale także do kultury kraju, w którym chce działać.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o możliwości współpracy.

Blog

Baza wiedzy

Szukasz porad dotyczących wejścia na globalny rynek? Chcesz być na bieżąco z trendami w marketingu i tłumaczeniach? Poczytaj o korzyściach, jakie dają świetnie zaprojektowane usługi tłumaczeniowe dla biznesu.